Mít kam jít

1973

Domov, prestižní designový časopis

Mít kam jít - obrázek 6 Mít kam jít - obrázek 7 Mít kam jít - obrázek 8 Mít kam jít - obrázek 9 Mít kam jít - obrázek 10 Mít kam jít - obrázek 11 Mít kam jít - obrázek 119 Mít kam jít - obrázek 171

Na Malé straně žila autorka čtvrt století. Byt na Maltézském náměstí ji stál nemalé úsilí. Bydlení mezi střechami z pohledu na ucho svatého Mikuláše, svatého Víta a vlajku na letohrádku americké ambasády, bylo zdrojem radosti a velkou inspirací k mnoha obrazům.

Častým námětem keramických kachlů a obrazů bylo okénko s květinami, záclonami a životem holubů na protější střeše. Tak vznikl i obraz s názvem "Egomaniak".

Byl to pohled na nadutého sebestředného holuba, která na protější střeše prováděl svoji námluvní choreografii ještě dlouho poté, co objekt jeho námluv už dávno odletěl. Když zjistil, že holubice zmizela, ještě více se nafoukl, nevěřícně kroutil hlavou ze strany na stranu a náhle zcela zplihnul - zkrátka Egomaniak

Jaký ale byl autorčin sen o bydlení? Jak se nosí stavební materiál do 3.patra bez výtahu? Kde se našly staré radiátory a proč nerada mění vybavení svého bytu?